Meč iz morja

Meč je bil naključno najden v morju pri Strunjanu konec julija 2021. Najditelj Uroš Dernovšek je najdbo predal Pomorskemu muzeju »Sergej Mašera« Piran. Konserviranje je prevzela višja konservatorka-restavratorka Ajda Purger. Ker je meč močno obložen s korozijskimi in kalcitnimi oblogami ter morskimi organizmi je njegova oblika komajda opazna, stanje ohranjenosti in starost pa težko določljivi. V takih primerih so nam v veliko pomoč sodobne naravoslovne preiskave. Radiografske raziskave so opravili na Oddelku za slikovno diagnostiko Ortopedske bolnišnice Valdoltra. Z njihovo pomočjo smo ugotovili, da je kovinsko jedro ohranjeno, vidni so tudi ostanki nožnice. Z vpogledom v notranjo zgradbo bo tako bistveno olajšano raziskovalno čiščenje in odstranjevanje korozije ter drugih oblog. S pomočjo stereo-mikroskopa so na Oddelku za konserviranje in restavriranje Narodnega muzeja Slovenije zaznali tudi ostanke lesa. Trenutno je meč v postopku razsoljevanja, ki je nujen pri konserviranju vseh najdb iz morja. V nasprotnem primeru soli povzročijo poškodbe ali celo popolni propad predmetov. Postopek je lahko zelo dolgotrajen zaradi visokih vsebnosti soli in lahko traja tudi leto ali več.

Več o meču sledi!

S.Karinja, A. Purger