Projekt Mala barka 2 - Zgradili smo piranski dvižni most!

V sredo, 6. 2. 2019, smo v Piranskem muzeju »Sergej Mašera« organizirali že drugi dogodek posvečen nekdanjemu piranskemu mostu, ki je v obdobju m,ed 1578 in 1894 stal na vhodu v nekdanji piranski mandrač in bil ob njegovem zasutju porušen. Dogodek je potekal v konferenčni dvorani Info centra, ki ga je Občina Piran uredila v sklopu projekta Mala barka 2. Včerajšnja prireditev je bila nadgradnja prve, saj smo po uvodni predstavitvi gradbenih značilnostih mosta, most tokrat virtualno tudi zgradili.

V ta namen se je inženir gradbeništva in velik raziskovalec mostov Gorazd Humar povezal s Fakulteto za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo. Udeležencem je Gorazd Humar ponovno predstavil inženirsko posebnost, pomen in funkcionalnost mostu, nato pa sta doc. dr. Milan Kuhta in red. prof. dr. Danijel Rebolj s Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo predstavila potek modeliranja tovrstnih izginulih objektov. Virtualni model so izdelali na podlagi dveh fotografij mostu, ki pa sta bili k sreči dovolj kakovostni za analizo. Osredotočili so se tudi na delovanje dvižnega mehanizma, ki so ga morali ob vsakokratnem prehodu ladje odpreti in zapreti in je zaradi svoje teže predstavljal svojevrsten inženirski izziv. Prikazala sta kako lahko s pomočjo novih tehnologij, tudi že s pametnim telefonom, že porušeni oziroma izginuli objekti kulturne dediščine navidezno oživijo v realnem okolju. Most je oživel tudi preko branja dukala iz leta 1578, ki ga hrani piranska enota Pokrajinskega arhiva Koper, s katerim so beneške oblasti odredile gradnjo mostu. Dukal je v izvirnem italijanskem jeziku prebral direktor Pomorskega muzeja »Sergej Mašera« Piran Franco Juri, slovenski prevod pa je pripravil dr. Flavio Bonin iz Pomorskega muzeja Piran, prebral pa ga je igralec Andrej Jelačin. Prireditev je bila organizirana v okviru Akademije tradicionalnih poklicev-obrti in veščin projekta Mala barka 2, ki je namenjen ohranjanju pomorske dediščine severnega Jadrana.