Preskočite na vsebino

Renčelj Kazimir

Kazimir Renčelj (Trst, 11. 1. 1905 – 1970).

 

Šolal se je na Vojnopomorski akademiji v Dubrovniku v letih 1924–1926. Plul je na različnih ladjah in potem končal še hidroletalsko šolo v Divuljah. Kasneje je bil adjutant mornariške komande v Šibeniku in adjutant arzenala v Tivtu. Plul je na nekaj torpedovkah in potem poveljeval torpedovki T3. Januarja 1942 so ga Italijani zaprli in v italijanskih zaporih je ostal vse do kapitulacije Italije. Po kapitulaciji je bil zaprt najprej v angleškem in nato v ameriškem taborišču v Resini. Kmalu se je vključil v NOV, najprej v Bariju, nato pa v Monopoliju in na Visu. Decembra 1944 je postal komandant III. POS v Zadru, kjer je ostal do 27. 3. 1945. Nato je bil poslan v Mornariško grupo IX. Korpusa, v Trst je pripotoval 1. 5. 1945. Tu je prevzel in vodil Pomorsko obalsko komando Trst (POKT). Upokojen je bil leta 1960.

 

Nadja Terčon

 

(PMSMP, dokumentacija NOB)