Preskočite na vsebino

Boltin-Tome Elica

Elica Boltin-Tome, slovenska arheologinja, muzejska strokovna delavka, začetnica povojne arheološke topografije na območju občin Koper, Izola in Piran,  ena izmed utemeljiteljev slovenske podmorske arheologije (rojena 11. marca 1931 v Dolenjem Logatcu; živi v Piranu).

 

Rodila se je kot Gabriela Boltin v trgovski družini. V Logatcu je končala pet razredov osnovne šole. Zaradi druge svetovne vojne je izpite za prvi in tretji razred nižje gimnazije opravila na Prvi državni ženski gimnaziji v Ljubljani. Po končani vojni je nadaljevala šolanje v Ljubljani na tretji državni gimnaziji, kjer je leta 1950 maturirala. Februarja 1956 je diplomirala na Oddelku za arheologijo Filozofske fakultete v Ljubljani.

Takoj po diplomi se je zaposlila kot kustosinja za arheologijo v Pomorskem muzeju »Sergej Mašera« v Piranu (takratnem Mestnem muzeju Piran), kjer je bila  poleg zgodovinarja in ravnatelja Miroslava Pahorja sprva edina kustosinja. Imela je pomembno vlogo pri nastajanju in razvoju muzeja. Po smrti ravnatelja dr. Miroslava Pahorja leta 1981 je vodila Pomorski muzej najprej leto dni kot vršilka dolžnosti, v letih 1984–1991 pa kot ravnateljica. Pod njenim ravnateljevanjem je bil postavljen tudi Muzej solinarstva v Krajinskem parku v Sečoveljskih solinah. Upokojila se je leta 1991. 
 
Kot strokovna delavka in kot ravnateljica se je zavzemala, da bi Pomorski muzej Piran ostal na začrtani poti pomorskega poslanstva, obstoja in delovanja. Zavedala se je, da bo veliko dokumentarnega zgodovinskega, arheološkega, etnološkega in umetnostnozgodovinskega pomorskega gradiva, zbranega v več kot tridesetih letih delovanja muzeja, treba strokovno obdelati, zaščititi in predstaviti. Zato je veliko pozornosti posvetila ustvarjanju novih delovnih mest in zaposlitvi manjkajočega strokovnega kadra ter sanaciji dokaj dotrajane muzejske stavbe.

Na arheološkem področju je s svojim terenskim raziskovanjem in prispevki v strokovni literaturi, posebno še v revijah Varstvo spomenikov, Arheološki vestnik, Annales in  Kronika ter v publikaciji Arheološka najdišča Slovenije, pomembno prispevala k prepoznavnosti arheologije južne Primorske. Bila je začetnica povojne arheološke topografije na območju občin Koper, Izola in Piran. Pomemben je njen prispevek pri utemeljitvi slovenske podmorske arheologije. Povezovala se je s številnimi domačimi in tujimi arheologi in potapljači, s svojimi spoznanji sodelovala na mednarodnih znanstvenih simpozijih ter jih predstavljala na stalnih in občasnih muzejskih razstavah. Njeno delo je danes pomembna strokovna podlaga za sodobno arheološko stroko na področju podvodne arheologije in arheologije slovenskega dela Istre. Za svoj prispevek na kulturnem področju je prejela priznanje Občine Piran, leta 1971 pa tudi priznanje Društva za preučevanje in napredek pomorstva Jugoslavije.

 

Elica Boltin-Tome je vodila številne arheološke terenske raziskave in izkopavanja. Med najpomembnejšimi so arheološke raziskave med letoma 1956 in 1962 na Kaštelirju nad Kortami pri Izoli, odkritje ostankov rimske vile rustike v Grubelcah ob robu Sečoveljske doline leta 1961, tamkajšnja sistematična izkopavanja do leta 1971, zaščitna raziskovalna dela pod morsko gladino v zalivu med skladiščem soli v Fizinah in ladjedelnico na Bernardinu v letih 1963 in 1964, zaščitna izkopavanja stare ceste na ankaranskem križišču leta 1975, zaščitna izkopavanja pred graditvijo hotelskega kompleksa na Bernardinu 1975 in sistematične podvodne raziskave rimskega pristanišča pri Viližanu leta 1975. V letih 1968-70 ter 1982, 1988 in 1989 je vodila zaščitna izkopavanja na kopnem in raziskave morskega dna ter rimskega pristanišča v Simonovem zalivu v Izoli. Izjemno pomembne pa so tudi njene arheološke raziskave v Predloki v letih 1972–1983, ki so dokazale slovansko poselitev severne istrske obale v zgodnjem srednjem veku.

 

Alfred Trenz, Nadja Terčon, Snježana Karinja, Bogdana Marinac

 

Viri: 
-    Enciklopedija Slovenije. Ljubljana: Mladinska knjiga, 1978-2002. (COBISS)
  (http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command= DISPLAY&base=cobib&rid=
-    Krnel-Umek, Duša: Bibliografija sodelavcev projekta Kultura narodnostno 
  mešanega ozemlja Slovenske Istre 1957-1987, Elica Boltin-Tome, Kronika :  
  časopis za slovensko krajevno zgodovino 37, 1989, 151-152.
-     Atlas de l'Adriatique antique : bibliographie, 2000 
  (http://siticar.units.it/atlas/biblios.faces?pag=5&col=author&ascDesc=asc) 

-     Boltin Tome, Elica: Novi strokovnjaki : sedem let dela ravnateljice Elice Boltin 
  Tome, od 1984 do 1991, v: Odprti k morju : 50. obletnica Pomorskega muzeja 
  »Sergej Mašera« Piran. Piran : Pomorski muzej »Sergej Mašera«, 2005, 
  40-41 in passim.

Prijava na e-novice

Obveščanje o novostih, itd.
Več o obdelavi osebnih podatkov in svojih pravicah najdete tukaj.