Inv. št. 4052 Svinčena prečka antičnega sidra z več žigi

V Mestni muzej Piran (danes Pomorski muzej Piran) jo je kmalu po njegovi ustanovitvi leta 1954 prinesel zgodovinar in takratni ravnatelj Miroslav Pahor.

Vzorec lesa iz odprtine prečke je bil leta 2007 radiokarbonsko datiran v čas 380-180 BC ob 95,4-odsotni verjetnosti (koda vzorca LTL2419A). Najzgodnejše tovrstne prečke so bile doslej dokumentirane na brodolomih iz sredine 2. stoletja pr. n. št., v uporabi pa so ostale vsaj do 2. stoletja n. št. Antična svinčeno-lesena sidra so bila sestavljena iz svinčene prečke, kovinskih spojk, v večini primerov hrastove gredi ter hrastovih krakov, ki so bili na konicah pogosto okovani s kovinskimi ploščicami.

Svinčene prečke so različnih dimenzij in tvorijo glavno težo sidra. Prečka iz Pomorskega muzeja Piran tehta 75,90 kg.

Mere:

a) 71cm x 10,5cm x 6cm

b) 62,5cm x 10,5cm x 6cm

Mere rekonstrukcije sidra (les, kovina, svinec):

2,30m x 1,53m x ; 1,03m x 0,14m