Solinarska kulinarika

Pomembno obvestilo:

Prireditev Solinarska kulinarika v Muzeju solinarstva v Sečovljskih solinah se zaradi negotove vremenske napovedi prestavi v Info center skladišča soli Monfort ob 17. uri.

Dogodek bo potekal po sledečem programu:

17:30 Maria Grazia Benussi bo predstavila vrsto različnih divjih zelišč

18:00 Predstavitev publikacije "Okus po morju, stara istrska kuhinja"  avtorice Lucije Čok.

Vljudno vabljeni.

V solinah bo ponovno zadišalo v okviru četrte izvedbe kulinarično dediščinskega projekta Solinarska kulinarika.

Izvedba projekta poteka v okviru Dnevov evropske kulturne dediščine, ki letos namenjajo pozornost redkim in dragocenim znanjem, spretnostim ter poklicem. Solinarski način dela in življenja predstavlja pomemben kulturni, sonaravni in zgodovinski pomen, ki ga je potrebno nujno celostno ohraniti tudi za bodoče generacije.

V skupnem sodelovanju Pomorskega muzeja »Sergej Mašera« Piran, Samoupravne skupnosti italijanske narodnosti Piran, Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Skupnosti Italijanov »Giuseppe Tartini« Piran, Krajinskega parka Sečoveljske soline, podjetja Soline d.o.o., Župnije Sečovlje, Kulturno umetniškega društva Škver in Društva mladih italijanske narodne skupnosti bomo pripravili več dogodkov, kjer predstavljamo solinarsko dediščino in pripravljamo jedi, ki so bile del solinarskega vsakdana.

S predstavitvijo solinarske kulinarike kot del življenja in dela v piranskih solinah, ter spoznavanjem solinskega ekosistema prispevamo k vrednotenju, varovanju in ohranjanju še vedno žive, a ogrožene solinarske dediščine.

Z dogodki želimo poudariti pomen ohranjanja lokalnih ekoloških obrti, ki jo dediščina Piranskih solin nedvomno predstavlja.

Tudi letošnji dogodki bodo potekali na različnih krajih, povezanih s solinarsko dediščino.

24. maj ob 16.00 ; Muzej solinarstva, Fontanigge - Krajinski park Sečoveljske soline

28. junij ob 18.00; Muzej solinarstva, Fontanigge - Krajinski park Sečoveljske soline

26. julij ob 18.00; Muzej solinarstva, Fontanigge - Krajinski park Sečoveljske soline

26. avgust ob 18.00, Multimedijski center, Lera - Krajinski park Sečoveljske soline

27. avgust ob 10.00, Seča, dvorišče ob cerkvi Sv. Jerneja

27. september; Monfort, nekdanje skladišče soli

Na vseh srečanjih bomo imeli zanimiva predavanja in različne ustvarjalne delavnice.

Vse obiskovalce vabimo, da v namen zmanjševanja uporabe embalaže za enkratno uporabo, na dogodke s seboj prinesete lasten krožnik, pribor in kozarec.

Pridružite se nam!