V modrem in belem – mornariške uniforme iz zbirke Pomorskega muzeja »Sergej Mašera« Piran

Bogdana Marinac

Izdal: Pomorski muzej-Museo del mare »Sergej Mašera« Piran-Pirano, Piran, 2003

Uniforme, ki so jih začeli v vojnih mornaricah uvajati v 17. stoletju, so ob predpisih, ki so bili z njimi povezani,  močno vplivale na način življenja pomorščakov vojne mornarice. Na vzhodni jadranski obali jih je začela Habsburška monarhija uvajati v drugi polovici 18. stoletja. Pozneje so za vojne mornarice predpisali celo vrsto oblačilnih kosov za pomorščake različnih činov in strok ter uniforme za različne priložnosti. V trgovskih mornaricah so bile uniforme obvezne predvsem na potniških ladjah in v pristaniški službi, kjer je bilo predpisano manj različnih uniform, predpisi pa niso bili tako strogi in natančni kot v vojnih mornaricah. Na tovornih ladij so uniforme nosili le redko.

Knjiga prinaša pregled uniformiranja in oblačilne kulture v vojnih in trgovskih mornaricah ob vzhodni jadranski obali, v katerih so služili možje s slovenskega etničnega ozemlja vse od obdobja Habsburške monarhije do začetka 21. stoletja. Opozarja na pomen uniformiranja za mornarice in pomorščake ter na odnos pomorščakov do uniform. Ob tem predstavi zelo bogato zbirko mornariških uniform, s katero se lahko pohvali Pomorski muzej »Sergej Mašera« Piran. V njej so našle svoje mesto predvsem uniforme, ki so jih nosili pomorščaki iz slovenskega etničnega prostora v različnih mornaricah. Ker uniforme pripovedujejo, razen o mornaricah, njihovi velikosti in strukturi, tudi  o pomorščakih, lahko z njihovo pomočjo spremljamo poklicno pot posameznih pomorščakov ter njihove življenjske zgodbe.

Fizični opis: 119. str., : ilustr. ; 30 cm

Katalog  je v slovenščini, povzetek je v italijanščini, angleščini in nemščini

Cena: 10,00 €