Preskočite na vsebino

Predloka v preddverju svetov

Arheološke raziskave Pomorskega muzeja »Sergej Mašera« Piran od leta 1972 do 1983

 

Elica Boltin Tome

 

 

Knjiga Elice Boltin Tome, arheologinje in nekdanje ravnateljice Pomorskega muzeja »Sergej Mašera« Piran, je obsežno in celostno delo o pomembnem arheološkem najdišču Predloka, kjer so celih 12 let potekala sondažna in sistematična arheološka izkopavanja.  

 

Knjiga je nastajala  desetletja in vključuje avtoričino študijsko, raziskovalno, terensko, analitično, pisno in slikovno gradivo ter objavljene rezultate njenega obseženega strokovnega opusa.

 

Pomorski muzej je knjigo izdal v okviru praznovanj 70. obletnice delovanja Pomorskega muzeja »Sergej Mašera« Piran, kjer je Elica Boltin Tome v svojih 35 letih aktivnega arheološkega in vodstvenega dela pustila močen pečat.

 

Na temo Predloke je Elica Boltin Tome objavila več obsežnih člankov, ki so razpršeni po različnih znanstvenih in strokovnih časopisih. V knjigi sta zato v nekoliko preoblikovani verziji z dovoljenji uredništev Kronike in Acta Histriae ponatisnjena njena dva članka, ki jima je pridan še njen neobjavljeni prispevek. Ta s svojo javnosti dosedaj neznano vsebino omogoča raziskovalcem možnost novih spoznanj, zlasti časa zgodnjega srednjega veka na tem območju.

 

Naselje Predloka leži na severu Istre, od nekdaj prehodnem in tudi strateško pomembnem ozemlju, ki je v antiki in v zgodnjem srednjem veku varoval vstop v notranjost Istre in deloma tudi v notranjost Apeninskega polotoka v mamljivi svet antičnega bogastva. Prav v tem obdobju, polnem zgodovinskih dogodkov in zgodovinskih sprememb, je tudi Predloka odigrala svojo dokaj pomembno vlogo. To domnevo krepijo v Predloki odkriti naselbinski ostanki in neposredno ob cerkvi sv. Janeza Krstnika odkrito in raziskano skeletno grobišče z dokumentarnimi grobovi iz različnih obdobij od antike do novoveškega obdobja. 

 

Najdba staroslovanskih grobov iz 9.–12. stoletja sodi med najpomembnejše arheološke najdbe v Predloki in tudi v Slovenski Istri. Gre za prve najstarejše slovanske grobove na tem delu Istre! Ti grobovi so prvi in še vedno edini dokaz, da so Slovani naselili severni slovenski del Istre že v 8. stoletju na začetku frankovske oblasti v Istri in so se tu naseljevali tudi po rižanskem zboru okrog leta 804.
Knjiga ni samo arheološka,temveč tudi zgodovinska, etnološka, domoznanska. Je ogledalo tedanjega časa, kraja in pokrajine ter okoliščin raziskav! Izbor fotografij in prilog je bil v domeni urednic Snježane Karinja in dr. Nadje Terčon. Mateja Tomažinčič je s svojim izvirnim oblikovanjem dodala sodobni pridih.

 

 


 

 

Knjiga je v slovenščini, povzetka v italijanskem in angleškem jeziku

 

Število strani: 320

 

Cena: 50 €

 

 

 

Naročilo:


Tel: +386 (0)5 671 00 40


Fax.: +386 (0)5 671 00 50


muzej@pommuz-pi.si

Prijava na e-novice

Obveščanje o novostih, itd.
Več o obdelavi osebnih podatkov in svojih pravicah najdete tukaj.