Pomorski muzej Piran na mednarodni delavnici v Svetovnem muzeju na Dunaju
V Svetovnem muzeju na Dunaju (Weltmuseum Wien) je 2.-3. decembra 2024 potekala mednarodna delavnica »Provenience research with focus on collection of the Imperial Navy of Austro Hungary« o raziskavah provenienc neevropskih zbirk, ki so jih v zadnji četrtini 19. stoletja v domovino pripeljali z ladjami Avstro-Ogrske vojne mornarice.
Poudarek je bil na potovanjih okoli sveta s korveto Saida, ki so imela poleg trgovskih, diplomatskih in znanstvenih namenov tudi pomembno izobraževalno vlogo. Z njimi pa so v domovino pripeljali številne neevropske predmete. Svoje raziskave provenienc predmetov, ki jih hrani Pomorski muzej Piran, je na delavnici predstavila Bogdana Marinac.
Kakor je poudarila ena izmed organizatork delavnice dr. Bettine Zorn iz Svetovnega muzeja na Dunaju, je bil namen delavnice izmenjava znanja in izkušenj, ki bi raziskovalcem Svetovnega muzeja kot tudi drugim udeležencem pomagale pri nadaljnjih raziskavah.
Udeleženci srečanja so si lahko že v nedeljo ogledali zasebno zbirko - Arhiv vojne mornarice (KMA), ki jo je na delavnici podrobneje predstavil Thomas Zimmel. Med prvimi predavatelji je bil tudi Harald Fieder iz Avstrijskega državnega arhiva na Dunaju, ki je predstavil Arhiv vojne mornarice ter možnosti in načine raziskovanja obravnavane teme v arhivu. Drugi predavatelji, ki so nas seznanili z zbirkami in svojimi raziskavami, so bili poleg predstavnikov muzeja gostitelja tudi kustosi iz Vojnozgodovinskega muzeja na Dunaju, Naravoslovnega muzeja na Dunaju, Inštituta za sodobno zgodovino Fakultete za zgodovinsko-kulturne študije z Dunaja, Etnografskega muzeja v Budimpešti, Náprstkovega muzeja azijske, afriške in ameriške kulture, ki je del Narodnega muzeja v Pragi, Muzeja uporabnih umetnosti v Liberecu na Češkem ter Pomorskega muzeja Piran.
Bogdana Marinac iz Pomorskega muzeja Piran je predstavila raziskave o bogati zbirki fotografij kapitana bojne ladje Antona Dolenca ter zbirke podčastnika Ivana Rupnika, intendantskega častnika Ruperta Pivca ter drugih pomorščakov iz slovenskega prostora, ki so se udeležili potovanja okoli sveta s korveto Saida. Predmeti so na ogled na stalni razstavi o pomorščakih vojne mornarice Habsburške monarhije. Iz Slovenije sta bili na delavnici tudi dr. Nataša Vampelj Suhadolnik iz Oddelka za azijske študije Filozofske fakultete v Ljubljani in dr. Helena Motoh iz Znanstveno-raziskovalnega središča Koper.