Delavnica »Participativne prakse za muzeje«

V Info centru Monfort je v sredo, 25. 9. 2019, v okviru projekta ARCHES (v sodelovanju s projektom COME-IN!) potekala delavnica Participativne prakse za muzeje. Udeležili so se je predstavniki muzejev, Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti, podjetij s področja informacijskih tehnologij in kulturnega turizma. V jutranjem delu so predavatelji Helena Garcia-Carrizosa, Moritz Neumüller ter Usha Sisodiya predstavili raziskovalno metodologijo projekta ARCHES, njegove splošne značilnosti, aktivnosti in ugotovitve s področja podpore osebam z oviranostjo. V praktičnem delu so udeleženci izmenjali mnenja in izkušnje o prilagoditvah muzejskih vsebin osebam z oviranostjo, o pogostih težavah in možnih rešitvah. V popoldanskem delu so udeleženci pobliže spoznali zanimive tehnološke rezultate projekta ARCHES. Luka Tilinger in Moritz Neumüller sta predstavila računalniške aplikacije, igre ter šest veččutnih reliefov, izdelanih iz sodobnih materialov, nekakšne vrste reinterpretacije znanih umetniških slik iz velikih muzejev, ki omogočajo osebam z oviranostjo dostop in lažje razumevanje umetnosti. Kustosinja za arheologijo iz Pomorskega muzeja Piran, Snježana Karinja, je udeležence seznanila z izboljšavami Pomorskega muzeja Piran glede dostopnosti osebam z oviranostjo, ki so nastale v okviru projekta COME-IN!. Posebno pozornost je namenila prenovljeni dostopni spletni strani Pomorskega muzeja in promocijskemu filmu »Z Natalie po Pomorskem muzeju«.