Preskočite na vsebino

Tomšič Janez

Janez Tomšič (16.3.1909 Postojna - 14.4.1987 Split), partizanski pomorščak, kontraadmiral Jugoslovanske vojne mornarice (JVM), avtor knjige Narodnoosvobodilni boj na Jadranu in slovenski pomorščaki. 

 

 

Po maturi v Novem mestu je v letih 1928–1931 obiskoval Vojnopomorsko akademijo v Dubrovniku. Po diplomi je služboval tako na ladjah jugoslovanske kraljeve vojne mornarice kot v rečni flotilji ter v vojaških šolah. Po kapitulaciji jugoslovanske vojske aprila 1941 je bil izgnan. Nekaj časa je živel v Novem mestu, 19.3.1942 pa je bil interniran (Gonars in Chiesanuova pri Padovi), od koder je bil aprila 1943 izpuščen. 


V narodnoosvobodilni boj je vstopil 26.8.1943. Postal je načelnik štaba slovenske narodnoosvobodilne udarne brigade "Tone Tomšič", nato je odšel s skupino mornarjev na Vis in Hvar, kjer je deloval v Komandi partizanske mornarice. Bil je komandant oboroženih ladij IV. Pomorskega obalnega sektorja, načelnik štaba IV. Pomorskega obalnega sektorja, komandant Baze mornarice NOVJ v Monopoliju v Italiji, komandant III. Pomorskega obalnega sektorja, vodja Mornariške grupe pri IX. korpusu in komandant Pomorske komande severnega Jadrana. 

 

Po vojni je bil na visokih dolžnostih v enotah Jugoslovanske vojne mornarice (komandant flote vojne mornarice, potem zaledja JVM, načelnik Vojnega pomorskega šolskega centra, načelnik Mornariško tehničnega inštituta, načelnik Višje vojno pomorske akademije in načelnik Operativnega oddelka poveljstva vojaškopomorskega območja). 29.11.1958 je prejel čin kontraadmirala JVM. Upokojen je bil leta 1965.

 

Bil je nosilec več vojnih in mirnodobskih odlikovanj ter različnih priznanj (Red za hrabrost - 1944, Red partizanske zvezde III. stopnje, Red zaslug za ljudstvo III. stopnje, Red zaslug za ljudstvo II. stopnje, Red bratstva in enotnosti, Red za vojne zasluge s srebrnimi meči, Medalja za hrabrost, Priznanje osvobodilne fronte, Red za vojaške zasluge, Red partizanske zvezde III. stopnje, Red ljudske armade II. stopnje, Odlikovanji ob 10. in 20. obletnici JLA, več spominskih odlikovanj...). Prejel je tudi italijansko odlikovanje Partizanska garibaldinska zvezda in egipčansko Red zaslug za republiko. 

 

Napisal je monografijo Narodnoosvobodilni boj na Jadranu in slovenski pomorščaki (1974), kjer sta pri zbiranju gradiva sodelovala tudi Pomorski muzej »Sergej Mašera« Piran in Skupnost partizanskih pomorščakov Slovenije. Zanjo je prejel Nagrado vstaje slovenskega naroda za leto 1975. Svoje strokovne članke iz pomorstva  je objavljal v različnih publikacijah (Vojna enciklopedija, Mornariški glasnik, Vazduhoplovni glasnik...). 

 

Vir: PMSMP, dokumentacija NOB

 

Nadja Terčon
 

Prijava na e-novice

Obveščanje o novostih, itd.
Več o obdelavi osebnih podatkov in svojih pravicah najdete tukaj.