Preskočite na vsebino

Osredkar Ive

Ive Osredkar (Ljubljana, 6. 5. 1915 – Blegoš, 3. 8. 1942)

 

Rojen je bil v Ljubljani 6. maja 1915. Po zaključeni gimnaziji  se je odločil za mornarico in bil leta 1934 sprejet v Vojnopomorsko akademijo v Dubrovniku. Po triletnem študiju je 28. junija 1936 postal oficir. Najprej je služboval na minolovcih, pozneje na tako imenovani matični ladji »Hvar« in  kot komandir baterije v Baški vodi. S činom poročnika korvete je dočakal konec aprilske vojne leta 1941. Konec aprila 1941 se je vrnil  v Ljubljano, a so ga Italijani zaprli in obsodili na tri meseca zapora.  Po prihodu iz zapora se je povezal z Osvobodilno fronto in v njej aktivno deloval.

 

V noči med 18. in 19. marcem 1942, ko so Italijani aretirali vse nekdanje slovenske oficirje, je Ive Osredkar prešel v ilegalo. V času ilegale je organiziral skupino 73 prostovoljcev iz Ljubljane in v noči med 4. in 5. majem odšel z njimi  skozi italijansko blokado v partizane. Dodeljen je bil Poljanski četi škofjeloškega odreda. Kot nekdanji oficir in kot edini aktivni častnik med gorenjskimi partizani je uril borce v vojaških veščinah ter sodeloval v številnih partizanskih akcijah. 

 

Bivanje na Blegošu je bilo  sredi poletja leta 1942 namenjeno počitku, vendar je Poljanska četa z Osredkarjem prevzela nase nalogo, da se javi v Poljanski dolini in s tem opozori nase nemško postojanko v Škofji Loki ter tako pomaga Drugi grupi odredov, da bi se laže premikala na Štajersko. Zato je četa izpeljala več aktivnosti, kar je povzročilo veliko nemško ofenzivo na Blegoš. Med bojem je 3. 8. 1942 Ive Osredkar padel na Blegošu.

 

Leta 1949 je Osredkarjeva družina prenesla njegove posmrtne ostanke v družinsko grobnico v Radovljico. 

 

Ive Osredkar je bil prvi jugoslovanski mornariški oficir, ki se je odločil za partizanski boj, obenem pa tudi prvi med njimi, ki je v organiziranem partizanskem boju dal svoje življenje v boju za osvoboditev in za novo družbeno življenje. 

 

Povzeto po Miroslavu Pahorju.


Več o tem na povezavi:

 

Zbrani prispevki k slovenski pomorski zgodovini

 

In v tiskanih knjigah: 

 

Miroslav Pahor: Vse poti vodijo k morju: zbrani prispevki k slovenski pomorski zgodovini 1 in Samo morje je vedelo: zbrani prispevki k slovenski pomorski zgodovini 2, Koper,  2022; 
Zvezek 2, stran  385 – 390,  Poročnik korvete Ive Osredkar iz Ljubljane (roj. 1915)


 

Prijava na e-novice

Obveščanje o novostih, itd.
Več o obdelavi osebnih podatkov in svojih pravicah najdete tukaj.