Preskočite na vsebino

Mayer Dušan

Dušan Mayer (Šoštanj, 1900 – Šoštanj, 1971)

 

Dušan Mayer sodi med tiste slovenske pomorščake, ki so skoraj vso svojo pomorsko kariero preživeli na ladjah dolge plovbe. Svojo pomorsko kariero je začel v obdobju Avstro-Ogrske, nadaljeval pa v Kraljevini Jugoslavije in po 2. svetovni vojni v Federativni ljudski republiki Jugoslaviji.

 

Dušan Mayer se je rodil leta 1900 v Šoštanju, v premožni družini odvetnika Frana Mayera in Marije Mayer. Že v mladosti je pokazal veliko zanimanja za ladje in plovbo, leta 1916 pa se je vpisal na štiriletno Kraljevo navtično šolo v Bakru. Ker je pred tem že obiskoval samostansko gimnazijo Šentpavel (Stiftsgymnasium St. Paul) v Labodski dolini, je preskočil prva dva letnika in šolo končal še pred koncem 1. svetovne vojne. Bil je šele drugi Slovenec, ki je končal pomorsko šolo v Bakru. Po koncu šolanja so ga leta 1918 za kratek čas vpoklicali v avstro-ogrsko vojsko, pomorsko kariero pa je nadaljeval po koncu vojne v Kraljevini SHS. Kot  kadet je plul pri ladijski družbi Atlantska plovidba Ivo Račić, nato kot častnik na tovornih ladjah dolge plovbe Jugoslavenski Lloyd. Pri tej ladijski družbi je bil še na začetku 2. svetovne vojne, ko je prevzel poveljstvo tovornega parnika Zrinski. Z ladjami Izvor, Avala, Nemanja in Zrinski je najpogosteje plul v Južno Ameriko in po Evropi, bil pa je tudi v Severni Ameriki, Afriki in Aziji vse do Japonske. 
Marca 1940 se je izkrcal, po koncu 2. svetovne vojne pa se je sprva zaposlil pri Jadranski linijski plovidbi na Reki, pozneje v podjetju Oskrba brodova na Reki, leta 1954 pri podjetju Ribič Piran in leta 1956 pri slovenskem ladjarju Splošna plovba Piran, kjer je ostal do leta 1963. 

 

Pri Splošni plovbi je poveljeval tovornim parnim ladjam Gorica (II), Ljubljana in Neretva ter novi motorni ladji Bela krajina. Z Neretvo je plul v zahodno in severno Evropo, z Ljubljano v Črno morje, z Belo krajino v Severno Ameriko in zahodno Evropo, z Gorico pa je bil tudi na plovbi do  Kitajske in Japonske. 

 

Zadnji dve leti pred upokojitvijo je bil navtični inšpektor Luške kapitanije Koper. Nato se je vrnil v Šoštanj, kjer je leta 1971 po hudi bolezni umrl.   

 

Bogdana Marinac

 

 

Več v članku Bogdane Marinac: Dušan Mayer, kapitan dolge plovbe iz Šoštanja in življenje pomorščakov v njegovem času, Kronika, Časopis za slovensko krajevno zgodovino, Letn. 69 Št. 3 (2021): Iz zgodovine Šoštanja, str. 797 -822, ki ga lahko preberete 

na tej povezavi.

 

Prijava na e-novice

Obveščanje o novostih, itd.
Več o obdelavi osebnih podatkov in svojih pravicah najdete tukaj.