Podgornik Dušan
Dušan Podgornik (Maribor, 24. 10. 1956 – sv. Marina, 28. 3. 2010)
Dolgoletni zunanji sodelavec Pomorskega muzeja Piran, akademski slikar, grafik, fotograf in oblikovalec, potapljač. Po končani oblikovni šoli v Ljubljani je odšel na študij v Beograd. Na Akademiji uporabnih umetnosti je diplomiral leta 1980. Postal je akademski slikar in grafik, oblikovalec in fotograf, pa tudi kaligrafist. Po diplomi se je preselil v Koper, kjer je nadaljeval svojo umetniško pot.
V Pomorskem muzeju »Sergej Mašera« Piran je Dušan Podgornik pustil svoj pečat predvsem kot oblikovalec in fotograf. Likovno podobo je dal številnim knjigam in drugim publikacijam ter stalnim in občasnim razstavam. Oblikoval je zloženke, vabila in plakate, razglednice in voščilnice. Izdelal je logotipe Pomorskega muzeja, Muzeja solinarstva in Uličnega muzeja. Razstave in publikacije Pomorskega muzeja Piran pa bogatijo tudi njegove avtorske fotografije.
Leta 1985 je s svojimi fotografijami opremil in oblikoval katalog o etnološki zbirki Tonina hiša. S svojimi avtorskimi fotografijami je leta 1988 sodeloval pri pripravi interdisciplinarne razstave Pomorskega muzeja Sečoveljske soline včeraj – danes – jutri. Za razstavo je dobil muzej leta 1989 tudi Murkovo priznanje za vrhunske strokovne dosežke na področju etnologije na Slovenskem. Izdelal je vizualno podobo za vse kataloge Muzeja solinarstva, ki so opremljeni tudi z njegovimi fotografijami. Ko je bilo leta 2002 na območju Muzeja solinarstva obnovljeno pritlično skladišče ob severnem bregu kanala Giassi, so avtorji oblikovanje muzejske postavitve v njegovi notranjosti zaupali Dušanu, ki je muzejski razstavi vnesel svoj umetniški pečat. Notranjost muzejske zbirke in njeno vsebino je zlasti s pomočjo svojih fotografij povezal z lepoto zunanjščine, z naravno in kulturno krajino solin Fontanigge. Ko je dobil Muzej solinarstva leta 2004 nagrado Evropske unije Europa Nostra za prizadevanje pri ohranjanju kulturne dediščine, je bil tudi Dušan ponosen na to skupno nagrado.
Leta 1991 je sodeloval pri oblikovanju razstave in kataloga Ressel in pomorstvo, leta 1993 pri večji interdisciplinarni razstavi in publikaciji Piransko pristanišče od starega mandrača do današnje podobe ter leta 1996 pri prenovi stalne zbirke Slovenski pomorščaki 1918–1945. Oblikovanje razstave s pomorsko in vojaško vsebino iz obdobja železnih ladij v prostoru s stenskimi in stropnimi poslikavami s konca 19. stoletja je bil tudi za Dušana poseben izziv, ki se ga je lotil z velikim veseljem in vnemo. V poznejših letih je sodeloval tudi pri prenovi celotnega 1. nadstropja Pomorskega muzeja, kjer je na ogled zbirka starejše zgodovine pomorstva. Oblikoval je zbirke Gruberjevih modelov, ladijskih polen, marinističnega slikarstva in votivnih podob, zbirko ladjedelstva in avstro-ogrske vojne mornarice.
V Izoli se je lotil oblikovanja Uličnega muzeja, Kantine in Zbirke ladijskega modelarstva in bil skupaj z drugimi ustvarjalci zanj nagrajen z Valvazorjevo nagrado, ki se v Sloveniji podeljuje za posebne dosežke na muzejskem področju. Razen stalnih razstav pa je tudi v tem obdobju oblikoval muzejske publikacije, ki so jih napisali muzejski strokovni delavci: Ladijske polene, Srečanja z morjem, Z barko v Trst, Petrvs Coppvs Fecit - De summa totius orbis in njegov kasnejši ponatis.
Zadnja razstava v Pomorskem muzeju, pri kateri je sodeloval Dušan Podgornik, je bila leta 2008 postavljena občasna razstava Rex – blišč, propad, obujeni spomin. Tokrat smo Dušana bolje spoznali tudi kot potapljača ter odličnega podvodnega fotografa in snemalca. Konec leta 2009 je začel z oblikovanjem dveh knjig Solne poti in Med valovi in oblaki. Svoji zadnji knjigi je videl le v elektronski obliki. Kmalu potem, ko je obe knjigi pospremil v tiskarno, so ga med potapljanjem vzele globine Jadranskega morja.
Nadja Terčon, Snježana Karinja