Nazaj na spletno razstavo

Vloga mitov in mitologije pri opredmetenem učenju

Razstava Dediščina in moč mitov je nastala v sodelovanju devetih slovenskih muzejev, posameznika in s pomočjo dveh univerz. Vsak je po lastni presoji izbral svoj predmet in mitološko zgodbo. Vodila nas je misel, da je dediščina zakladnica znanj in da so miti pomemben ključ njihovega razumevanja. Nastala je nenavadna razstava, ki v duhu sodobnega muzealstva vsebinsko povezuje primarne muzejske vede in dediščinska znanja v skupno muzeološko sporočilo: vse ljudsko znanje, verovanja in vrednote so usnovljeni v dediščini in ubesedeni v mitih, ritualih in obrednih besedilih. 

 

 

 

 

Razstava Dediščina in moč mitov je poskus slediti novim muzeološkim potem, ki temeljijo na združevanju znanj in prizadevanj, da bi ponudili javnosti širši in polnejši pogled na preteklost. Naša želja je bila opozoriti na zakladnico dediščinskih znanj, ki so »zaklenjena« v muzejskih predmetih.

 

S pomočjo mitov smo izzvali drugačen, globlji in večstranski pogled na človekovo dojemanje sveta v preteklosti. Na koncu lahko presenečeni ugotovimo, da človekovo dojemanje sveta v preteklosti ni bilo manjvredno ali napačno. Bilo je celostno in v službi dobrobiti skupnosti, posameznika je postavljalo v podrejeno vlogo.

 

Ni čudno, da se sodobnemu egocentrično naravnanemu človeku, zazibanemu v neskončno lagodje sedanjega trenutka, zdijo tradicionalna znanja povsem odvečna. V primerjavi s sodobnimi empiričnimi in tehnicističnimi znanji pa so vendarle dajala odgovore na vprašanja o času in usodi, o bivanju in življenju, o smislu, minljivosti in smrti. Konvivalna in hermenevstka znanja so človeštvu omogočala preživeti, kar pa sodobna znanja postavljajo pod vprašaj.

 

 

Verena Perko

Gorenjski muzej Kranj

 

 

 

Galerija slik