O svetem ognju in pokojnikovi duši
Oljenka z Brezij s podobo leva, psa in merjasca
Keramična oljenka z reliefno upodobitvijo leva, vepra in psa je bila odkrita v bližini vasi Brezje na Gorenjskem pri gradnji hiše. Najdena je bila v uničenem rimskodobnem grobu, ki je ležal tik prazgodovinskega gomilnega grobišča.
Interpretacijska risba po predlogi originala.
Avtor: Gorazd Koščak
Leta 2006 so v Mošnjah blizu Brezij prišli na dan ostanki obcestne postaje z veliko podeželsko vilo. Domnevamo lahko, da člani doseljene, po rodu skoraj gotovo italske družine niso pokopavali na grobišču nekdanje prazgodovinske skupnosti pri Brezjah. Je torej pripadal grob z oljenko, ki je ležal v neposredni bližini prazgodovinskih pokopov, staroselcu?
Keramična oljenka z reliefnim okrasom v obliki leva, merjasca ali vepra in psa je bila izdelana v kalupu. Grobe poteze na njeni površini izdajajo lokalnega lončarja. Reliefni okras v obliki leva, vepra in psa pa razkriva rimsko-grški svet verovanj. Merjasec predstavlja grobo in minljivo telesno moč. Lev v družbi merjasca simbolizira zmagoslavje duhovnih sil in transcendenco neminljive duše. Pes, zvesti spremljevalec duš, sledi gospodarju v onstranstvo.
Oljenka z Brezij.
Foto: Marko Kot in Tomaž Lauko
Mit o Hermesu potrjuje našo domnevo: oče Zevs je sinu Hermesu odredil oblast nad pticami, ki nosijo zločesta znamenja (omen), nad mračnimi levi in merjasci z bleščečimi okli, nad vsemi psi in čredami. Izbral ga je za edinega glasnika podzemnega Hada in ga naredil vodnika duš v podzemlje. Opis, ki ga najdemo v Homerskih himnah, razkriva, da je bila oljenka izdelana za pogrebne namene in je lastnik dobro poznal upodobljeno mitološko vsebino. Malo verjetno je, da bi literarno poznavanje grške mitologije bilo lastno staroselskemu prebivalstvu. Sklepamo lahko, da je predmet najverjetneje nastal kot unikaten posnetek bronastega originala, ki ga je domačin morda poznal iz sosednje vile v Mošnjah.
Verena Perko
Gorenjski muzej Kranj
Galerija slik in katalog muzejskih predmetov