Dioniz, slava življenju - Mozaik z igro pomenov
Interpretacijska risba helenističnega kipa Dioniza.
Avtor: Gorazd Koščak
Na današnjem Zgornjem Bregu na Ptuju je stala rimska vila, ki je bila simbol moči in oblasti. Vilo z mozaiki so odkrili leta 1893, na enem od njih so upodobljene živali v emblemih.
Grafična rekonstrukcija mozaika z emblemi živali, izsek.
Ohranjena velikost mozaika je 400 x 350 cm, v polni velikosti je meril okoli 790 x 725 cm.
Mozaik hranijo v Universalmuseum Joanneum v avstrijskem Gradcu.
Mozaik je bil izdelan med drugo polovico 3. do sredine 4. stoletja. Figuralni okras ima rastlinske in geometrične motive. Med njimi so bršljanova vitica, ki poganja iz keliha, ter barvna polja s pticami in tigrom. Figuralna polja ali emblemi so obrnjeni v različne smeri in obiskovalca vodijo krožno. Prostor je najverjetneje služil kot obednica ali sprejemnica.
Mozaični okras odlikuje značilna rimska likovna pripoved – igra pomenov in aluzij, ki zlahka prehaja od enega pomena k drugemu in usmerja gledalca k skritemu sporočilu. To je tudi razlog, da se motivi, kot je kelih z vinsko trto, ki velja za najvidnejši Dionizov atribut, pojavlja tudi na mozaikih zgodnjekrščanskih cerkva. V obeh primerih okrasje usmerja k hvalnici življenja.
V vili premožneža iz Petovione bi lahko mozaik razumeli kot lastnikovo povabilo obiskovalcu, da z obedom počasti tudi Dioniza. Kult Dioniza je v misterijih vključeval karneval, opijanjanje in čutno vznesenost, ki predstavljajo preseganje človeške narave in odpirajo pot do božanskega.
Grafična dopolnitev emblema mozaika z upodobitvijo tigra v skoku, detajl.
Po sredi 2. stoletja so tradicionalno vero nadomestile ideje o odrešenju. Poganski motivi so dobili vse bolj krščanski pomen. Dioniz pooseblja naravne sile plodnosti, zakone življenjskih ciklov in splošne kozmične prenove. Slavi življenje in večnost življenjskega kroga ter njegove neskončne preobrazbe, kjer smrt predstavlja logičen zaključek življenja in hkrati nov začetek.
Video: Dioniz, slava življenju. Mozaik z igro pomenov. Video si lahko ogledate s klikom na sliko.
Aleksandra Nestorović
Pokrajinski muzej Ptuj - Ormož
Galerija slik in katalog muzejskih predmetov